آموزشی

تفاوت کابل شارژ خوب

کابلی که برای شارژ‌ استفاده می‌کنید تا میزان چشمگیری روی سرعت شارژ تاثیر می‌گذارد. یعنی حتی اگر دستگاه شما از به روزترین فناوری شارژ سریع برخوردار باشد، بدون کابل مناسب تفاوت زیادی مشاهده نخواهید کرد. اگر می‌خواهید از حداکثر ظرفیت شارژ سریع دستگاه خود بهره ببرید، پس باید اطمینان حاصل کنید که شارژر خوب در اختیار دارید.

فرق بین کابل‌های متفاوت چیست؟

همه خوب می‌دانیم که کابل‌ها از نظر ظاهر متفاوت هستند،برخی ظاهر مینیمالیست و ساده‌ای دارند، درحالی که برخی دیگر پا فراتر گذاشته و تزئین زیبایی برای اتاق شما هستند.اما ظاهر زیبا چیزی نیست که ما از یک شارژر خوب بخواهیم. چیزی که کمتر شناخته شده، تفاوت ساختار داخلی بین کابل‌ها است. همه به اندازه یکسان توانایی انتقال نیرو ندارند و به همین دلیل است که برخی کند و برخی سریع شارژ می‌کنند. پس اگر کابل ارزان قیمت خریدید و نتیجه خوشایندی در پی نداشت تعجب نکنید!

برای مطالعه: کولار، نایلون یا روکش PVC: کدام‌ بافت کابل مناسب‌تر است؟

داخل یک کابل USB چهار نوع سیم وجود دارد

نوع سیم‌های شارژر خوب و شارژ سریع
  • سیم‌های سبز و سفید رنگ وظیفه انتقال اطلاعات دارند.
  • سیم‌های مشکی و قرمز رنگ وظیفه انتقال نیرو برای شارژ دارند.

سرعت شارژ بستگی به قطر دو سیم مشکی و قرمز دارد. یک کابل استاندارد قطر 28AWG (استاندارد اندازه گیری سیم در آمریکا) معادل با 0.321 میلی‌متر است و می‌تواند شدت جریان 0.5 آمپر را منتقل کند. کابل‌های شارژ سریع اما قطر بیشتر 24AWG معادل با 0.511 میلی‌متر دارند که امکان انتقال شدت جریان بیشتر 2 آمپر را هم فراهم می‌کنند. اختلاف پتانسیل الکتریکی سیم‌های سیاه و قرمز 5V است.

دلیل این مسئله را می‌توان در فیزیک جویا شد. مساحت مقطع نسبت عکس با مقاومت دارد و هرچه قطر سیم بیشتر باشد، جریان با مقاومت کمتری مواجه خواهد شد. به عبارت دیگر هر چه سیم‌های انتقال نیرو درون یک کابل USB بزرگ‌تر باشند، سرعت شارژ بیشتر می‌شود.

البته دقت کنید که می‌گوییم بزرگ‌تر، نه طولانی‌تر. سیم هر چه طولانی‌تر باشد سرعت شارژ کمتری ارائه می‌دهد. بعضی شارژرها به حدی طولانی هستند که اگر موقع شارژ از گوشی استفاده کنید، ممکن است با کاهش ظرفیت باتری مواجه شوید!

بنابراین قطر سیم‌ها بیشتر از چیزی که فکر می‌کنید اهمیت دارد. در صورت تمایل می‌توانید از فرمول‌های فیزیک استفاده کنید و کاهش ولت به دلیل سیم را بدست آورید. اما به طور کلی کابلی می‌خواهید که ولتاژ و آمپر بیشتری ارائه کند. 5V و 1A پایه‌ترین چیزی است که می‌توانید پیدا کنید. در حالی که شدت جریان شارژر خوب گاهی تا 3A می‌رسد. توجه داشته باشید که باتری گوشی باید از شارژ سریع مورد نظر پشتیبانی کند.

تولید کابل‌های شارژ سریع با هزینه و سختی بسیار همراه است همین دلیل منجر به قیمت بالای آن‌ها می‌شود. با این حال دنیا به سمت شارژ سریع و سریع‌تر می‌رود و انتظار داریم تولید کنندگان کابل‌های شارژ با این روند همراه شوند. برای کابل شارژر خوب از برندهای مشهور و ثابت شده خرید کنید. برند Anker یکی از مثال‌های جذاب شارژر های خوب است.

دیدگاهتان را بنویسید